Promocje
Flex Deck Compact White
Flex Deck Compact White

500,00 zł

Cena regularna: 1 439,00 zł

szt.
Produkt dnia
Moll SPRINTER biurko
Moll SPRINTER biurko

1 690,00 zł

szt.
Moll SPRINTER COMPACT biurko
Moll SPRINTER COMPACT biurko

1 590,00 zł

szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Czym właściwie jest ergonomia?
Czym właściwie jest ergonomia?

Czym właściwie jest ergonomia?

Szukając odpowiednich mebli do miejsca pracy często słyszy się słowa ergonomiczne biurko czy krzesło. Ale co właściwie kryje się za tym słowem?

Ergonomia (gr. εργον –'praca' i νομος –'prawo') – nauka o pracy, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się przystosowaniem narzędzi, maszyn, środowiska oraz warunków pracy do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka. Ma na celu humanizowanie pracy poprzez taką organizację układu: człowiek - maszyna - warunki otoczenia, aby wykonywana ona była jak najefektywniej i przy możliwie niskim koszcie biologicznym, co uzyskuje się m.in. poprzez eliminację źródeł chorób zawodowych. Ergonomia jest nauką interdyscyplinarną. Korzysta z dorobku takich nauk lub dziedzin naukowych jak: psychologia pracy, socjologia pracy, fizjologia pracy, higiena, medycyna pracy, organizacja pracy, antropometria oraz nauk technicznych, np. budowy maszyn.

 

Możemy przez to zrozumieć, że meble ergonomiczne to takie, które dbają o jak najbardziej optymalne wykorzystanie pracy człowieka. Zapewniają, że praca nie stanie się powodem występowania przykrych dolegliwości związanych z kręgosłupem czy wzrokiem. Odpowiedni wystrój i wyposażenie przestrzeni, w której pracują ludzie, ma olbrzymie znaczenie dla ich samopoczucia, przy czym nie chodzi tutaj wyłącznie o wrażenia estetyczne – funkcjonalność jest tak samo, a może nawet jeszcze bardziej istotna.

Ergonomiczne miejsce pracy

Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, które nie naraża człowieka na dodatkowy stres i frustrację, ale gwarantuje komfort i wygodę, umożliwiając przy tym jak największą produktywność wykonywanych obowiązków. Praca przy komputerze, jeśli wykonuje się ją w niewłaściwych warunkach, może stać się przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych. Zadbać trzeba o oczy, kręgosłup, nadgarstki, spięte mięśnie. Ważne jest aby wysokość biurka i krzesła można było dostosować do wzrostu i postury użytkownika. Nie należy również zapominać o odpowiednim oświetleniu miejsca pracy.

 

Resources: 

Wikipedia

Contino

Image credits:

Parkiet

RTV Euro AGD

Nozbe

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl