Produkt dnia
Moll SPRINTER biurko
Moll SPRINTER biurko

1 690,00 zł

szt.
Moll SPRINTER COMPACT biurko
Moll SPRINTER COMPACT biurko

1 590,00 zł

szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kilka słów o czytaniu dla początkujących...
Kilka słów o czytaniu dla początkujących...

Czytanie oraz książki dla pierwszoklasistów.

Czytanie to znacznie więcej niż rozszyfrowywanie liter i słów. Nauka czytania jest warunkiem wstępnym do uczestnictwa w zrozumieniu społecznym. Nauka czytania jest zatem kluczowa. Istnieje mnóstwo książek dla pierwszoklasistów. Samodzielne, a także głośne czytanie jest szczególnie ważne dla dzieci sześcio- i siedmioletnich. Jednak czytanie nie działa od początku: ważne podstawy muszą zostać stworzone.

Liter alfabetu i ich dźwięków należy się najpierw nauczyć. Niektóre dzieci uważają, że czytanie jest łatwe, a proces uczenia się nie wymaga wysiłku, inne dzieci mają problemy i trudno jest im nauczyć się czytać. Ponieważ czytanie jest podstawą wszelkiej nauki, jest niezbędne. Zbadaliśmy, w jaki sposób rodzice mogą wspierać i motywować dziecko oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie książek.

Książki dla pierwszoklasistów - biurka dla dzieci MOLL

Co jest najważniejsze podczas nauki czytania?

Początkujący muszą najpierw rozpoznawać litery, by litery mogły być przypisane do dźwięków. Rodzice mogą wspierać swoje dziecko, rozpoczynając drobne ćwiczenia. Na przykład, jeśli obiekt jest wskazany, dziecko może powiedzieć pierwszą litery. Ważne jest, aby wymawiane były tylko samogłoski. Wyliczając ABC, B nie jest "Be", ale "B". To jedyny sposób, w jaki dziecko może zrozumieć, jak wymawia się słowa. Następnie litery składają się w słowa.

Jest to swego rodzaju poczucie sukcesu dla każdego dziecka, gdy łączy ono wszystkie pierwsze sylaby i słowa z dźwięków. Dziecko musi także przezwyciężyć kilka wyzwań: oddzielić podwójne spółgłoski, dyftongi i grupy dźwiękowe, które są dość powszechne i nauczyć się wymawiać tę kombinację liter. Chwalenie i motywacja są najlepszym wsparciem!

Istnieje również wiele bezpłatnych ćwiczeń czytania w Internecie, aby właściwie wspierać dziecko. Rodzice powinni zadbać o to, aby ich dzieci czytały te słowa na głos i ćwiczyły wielokrotnie.

Jeśli dziecko potrafi poprawnie wymawiać słowa, istnieje wiele ćwiczeń sprawiających przyjemność podczas nauki czytania. Na przykład można znaleźć słowa rymujące się lub przypisać słowa do określonych obszarów tematycznych. Czyniąc to dziecko rozumie znaczenie słów.

Co jest najważniejsze podczas nauki czytania? - biurka dla dzieci MOLL

W jaki sposób meble mogą pomóc w nauce czytania?

"Dlaczego po prostu nie usiądziesz prosto?" Rodzice i nauczyciele proszą o lepszą postawę, gdy nosy dzieci prawie dotykają książki lub zeszytu ćwiczeń. Gdy dzieci siedzą prawidłowo i są zrelaksowane, łatwiej jest się uczyć i czytać. Moll już wprowadził przechylny blat ponad 40 lat temu. Robi to, co dziecko robi intuicyjnie podczas czytania, na przykład: trzyma książkę pod określonym kątem, aby uniknąć krzywej postawy. Nazywa się to inteligencją somatyczną.

"Nie można zdefiniować w arkuszu kalkulacyjnym, który kąt jest idealny dla danego działania. Jeśli dostępny jest stół z elastycznie odchylanym blatem, można polegać na inteligencji somatycznej i zmieniać kąt nachylenia dokładnie tak, aby było wygodnie”.

Wszystkie biurka firmy Moll mają blaty, które można przechylić: podstawowy model Joker ma przechylany cały blat, także biurko Winner dla dzieci ma regulację nachylenia i wysokości.

Najlepszym modelem Molla jest biurko Champion. Dzięki dwóm linkom na przedniej krawędzi stołu funkcja pochylania stołu działa wygodnie. Wystarczy pociągnąć lewy podnośnik linowy, a gdy płyta ma zostać ponownie wypoziomowana lub opuszczona, używa się prawego podnośnika linowego.

Jakie książki są najlepsze dla pierwszoklasistów - biurka dla dzieci MOLL

Jakie książki są odpowiednie do samodzielnego czytania?

Czytanie książek to ekscytujące zadanie dla początkujących i pierwszoklasistów. Samodzielne czytanie książki oznacza nie tylko rozpoznawanie i rozumienie liter, ale również uchwycenie ich znaczenia. Pierwsze czytanki są dostosowane do potrzeb początkujących i upraszczają pierwsze kroki.

W związku z tym umiejętności czytania również powinny być promowane i wspierane poza szkołą. Czytanie to złożony proces, który wymaga dużo wytrzymałości i praktyki. W tym celu dostępne są specjalne książki, które spełniają pewne kryteria w zakresie treści i języka. Dziecko jest zmotywowane do czytania, jeśli tekst składa się z odpowiedniego rozmiaru czcionki i niewielkiej liczby liter.

Spisaliśmy odpowiednie kryteria dotyczące odpowiednich książek przeznaczonych do pierwszego samodzielnego czytania:

 

  • książka jest podzielona na akapity, sekcje i rozdziały

  • duża czcionka z wielkimi literami

  • duży rozmiar czcionki i duży odstęp między wierszami

  • mało tekstu z dużą ilością obrazków

  • krótkie, zrozumiałe zdania

  • krótka długość linii

  • kilka rzeczowników abstrakcyjnych, rzeczowników lub trudnych przymiotników

  • akcja w czasie teraźniejszym

Książki pasujące do zainteresowań dzieci są dobrym rozwiązaniem. Jeśli książka zawiera również kolorowe ilustracje, pomaga również zrozumieć, co zostało przeczytane. Książki dla początkujących czytelników powinny zawierać krótkie opowiadania ze świata dziecięcego o atrakcyjnej wartości. W pierwszych czytankach można opowiedzieć o działaniach i osobach, które wiążą się z doświadczeniami dziecka.

Tekst powinien być napisany w języku odpowiednim dla dzieci i mieć linearny styl narracji. Zmiany perspektywy i skoki czasowe nie są zalecane w przypadku książek czytanych po raz pierwszy. W idealnej sytuacji czytanie książek dla pierwszoklasisty wiąże się ze szczęśliwym zakończeniem. Piękne i liczne obrazy wspierają zrozumienie treści.

8 kryteriów książki dla pierwszoklasisty - biurka dla dzieci MOLL

Co robić, gdy dziecko ma problem z czytaniem?

Jeśli dzieci mają problemy z nauką czytania, metoda sylabizowania może pomóc. Sylaby są strukturą języka, a sylabizowanie to podstawowa technika lub nauka czytania.

Metoda sylabizowania może być pośrednim krokiem w zrozumieniu słowa. Tutaj litery są łączone w sylaby - w kilka jednostek. W ten sposób słowo jest przechwytywane krok po kroku. W książkach dla początkujących, które zawierają metody sylabizowania, sylaby są kolorowane oraz oddzielane łącznikiem. Podział ułatwia rozpoznanie słowa jako całości. Wielu wydawców książek oferuje pierwsze czytanki z tą metodą.

Jakie książki dla początkujących są dostępne?

Jeśli dziecko odkryło chęć czytania, nie powinno zabraknąć materiałów do czytania w domu. Od początkujących po doświadczonych czytelników - wielu wydawców książek oferuje dziecięce książki i książki o różnych poziomach czytania. Ponieważ dzieci w wieku szkolnym zwykle mają dokładne wyobrażenie o tym, co lubią czytać, wskazane jest, aby wybrać odpowiednią książkę wraz z dzieckiem.

Dzięki wielu ćwiczeniom, zabawie i wsparciu ścieżka do płynnego czytania jest łatwiejsza do opanowania. Dzieci w wieku szkolnym nadal lubią, gdy im się czyta, dlatego czytanie na głos, książki audio i słuchowiska radiowe są wspaniałymi towarzyszami do nauki czytania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl