Produkt dnia
Moll SPRINTER biurko
Moll SPRINTER biurko

1 690,00 zł

szt.
Moll SPRINTER COMPACT biurko
Moll SPRINTER COMPACT biurko

1 590,00 zł

szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak motywować dziecko do nauki.
Jak motywować dziecko do nauki.

Jak motywować dziecko do nauki?

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w życiu i wyposażyć młodego człowieka w wartości i umiejętności, które pozwolą mu odnieść sukces i poradzić sobie z każdą sytuacją i problemem, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć na różnych etapach życia. Wielu rodziców chcąc w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w potomku, wysyła dziecko już od najmłodszych lat na liczne kursy, zajęcia czy wyjazdy, które mają w maluchu wzbudzić ciekawość świata i nauczyć nowych umiejętności. Czy to najlepsza droga?

 

Mały geniusz – geny czy wychowanie?

Nie ukrywajmy, każdy rodzic marzy, by jego dziecko było wyjątkowe i osiągnęło w życiu sukces. Od dziesiątków lat , nie tylko rodzice, ale także naukowcy zastanawiają się co przesądza o wyjątkowych zdolnościach – geny czy odpowiednie wychowanie i stymulowanie rozwoju dziecka już od pierwszych miesięcy życia. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wyjątkowe umiejętności to wypadkowa odpowiednich genów, ale także właściwego wychowania, zachęcenia i motywowania dzieci do rozwijania zainteresowań, i zdolności. Nie mamy niestety wpływu na „pakiet predyspozycji”, z którym przyjdzie na świat nasza pociecha, ale nasza postawa i świadome działanie pozwoli w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w naszym dziecku.Nie przeszkadzaj i towarzysz – czyli jak wychować małego geniusza

Dziecko rodzi się z naturalną ciekawością świata, Obserwuje, naśladuje, uczy się, podgląda, zadaje pytania. Warto ten czas dobrze wykorzystać – nie zbywać dziecka burkliwym: „Nie teraz!”, „Nie mam czasu!”, „Idź pobaw się z bratem!”. Cierpliwie dziecku odpowiadać, pokazywać świat i zachęcać do dalszych poszukiwań i dociekliwości.

Dziecko najchętniej uczy się przez zabawę i naśladownictwo. Pamiętaj, że najwięcej czasu dziecko spędza z Tobą – rodzicem i to Ty jesteś autorytetem, i wzorem do naśladowania. Jeśli nie chcesz, by Twoje dziecko spędzało popołudnie z telefonem w ręce bądź przed komputerem, daj dziecku przykład, sam odłóż telefon i sięgnij po książkę. Chcesz zachęcić kilkulatka do jazdy na rowerze? Wsiadaj na rower i zorganizuj rodzinną wycieczkę za miasto.

Pamiętaj, że dziecko jest doskonałym obserwatorem i większość wartości, nawyków czy zwyczajowych zachowań wynosi z domu. Znacznie bardziej efektywna będzie nauka języka angielskiego, jeśli to wy będziecie do dziecka zwracać się w języku angielskim. Czytać i oglądać anglojęzyczne książeczki czy bajki, niż jedne zajęcia w tygodniu.

 

 

Czy warto posyłać kilkulatka na dodatkowe zajęcia?

Tu dochodzimy do bardzo ciekawego zagadnienia, mianowicie czy warto posyłać kilkulatka na dodatkowe zajęcia? Tak, jeżeli zajęcia będą dostosowane do wieku dziecka i nie przesadzimy z ich ilością. Jeśli zafundujemy dziecku jednoczesny udział w kursie językowym, kółku muzycznym, zajęciach z karate oraz kursie szybkiego czytania, możemy odnieść przeciwny skutek. Maluch będzie przestymulowany, znudzony i zniechęcony liczbą nowych wrażeń. Tym sposobem możemy zabić w dziecku chęć poznawania świata. Czyli ilość jest bardzo istotna. Nie możemy kilkulatkowi wypełniać całego czasu. 

Kolejnym pytaniem jest w jakim wieku dziecko powinno uczyć się pewnych umiejętności. Jeśli malucha, który dopiero zaczął chodzić będziemy starać się nauczyć chodzenia po schodach naprzemiennie będzie to żmudna i bardzo trudna sprawa, prawie niemożliwa. Ale starsze dziecko powiedzmy około 30 miesiąca opanuje tę umiejętność w lot. Jeśli chodzi o naukę języka obcego, to są kraje w europie, w których znajomość języków obcych jest bardzo duża, i przeciętny obywatel posługuje się conajmniej jednym, a dzieci zaczynają się ich uczyć w wieku 12 lat! Może warto zastanowić się, kiedy nauka języka przez dziecko jest najbardziej efektywna.  

Obserwuj swoje dziecko.

Podążajmy za dzieckiem. Obserwujmy czym interesuje się nasz maluch i co sprawia mu przyjemność. Jeśli dziecko chętnie sięga po instrumenty, lubi muzykę, kołysze się w rytm zasłyszanych dźwięków, może warto posłać malucha na zajęcia umuzykalniające. Jeśli dziecko lubi wodę, i jest w niej zadowolone, może warto zaplanować wspólne wypady na basen np dwa razy w tygodniu. Jeśli dziecko wspina się na wszystko na placu zabaw, na ławki, na słupki na przystanku itp może warto chodzić z nim na ściankę wspinaczkową, albo zapisać je do wspinaczkowej sekcji dziecięcej. Obserwacja jest bardzo ważna, bo możliwości jest ogromnie wiele, ale pamiętajmy - we wszystkim wskazany jest umiar.

 

Pamiętajmy, że dziecko uczy się głównie poprzez obserwacje i naśladownictwo. To my, rodzice, jesteśmy dla malucha wzorem. Dzieci są kalką naszych zachowań. Wspierajmy dziecko w rozwoju, stymulujmy i zachęcajmy do poznawania świata i rozwijania zdolności. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl