Jak sprawić, aby nauka stała się przyjemnością?
Właściwe zorganizowanie i przygotowanie do testów oraz egzaminów może mieć ogromny wpływ na wyniki w szkole. Skuteczna nauka zaczyna się od właściwego podejścia - pozytywne nastawienie może zmienić naukę z przykrego obowiązku na okazję do zdobycia wiedzy.
Na drodze do skutecznego uczenia się nie ma jednego uniwersalnego podejścia. Metody nauki powinny być dostosowane do każdego indywidualnie. Każdy ma inne umiejętności, dlatego ważne jest, aby określić, co „działa” dla Ciebie, a co nie. Dla niektórych uczniów nauka i motywacja przychodzą łatwo - inni mogą wymagać nieco cięższej pracy.
Jaki jest najlepszy sposób nauki?
Znalezienie najlepszego sposobu nauki jest procesem ciągłym. Nie jest to coś, co można pozostawić na noc przed testem. Powinieneś stale doskonalić swoje umiejętności uczenia się, aby lepiej zrozumieć, co ci pomaga, a co nie.
Opanowanie odpowiedniego dla siebie sposobu uczenia się, pomaga uniknąć paniki i frustracji podczas następnego testu. W końcu masz większe szanse na dobre wyniki i mniej stresu przed testem, kiedy masz czas na właściwe przejrzenie i ćwiczenie materiału!
Opanowanie skutecznych nawyków nauki nie tylko ułatwia naukę, ale także pomaga uzyskać lepsze oceny w szkole średniej i na studiach. Pamiętaj, aby dana czynność stała się nawykiem, musisz ją powtarzać regularnie, potem będzie już łatwiej. Dobrym przykładem będzie np wstawanie rano do szkoły, przez pierwsze tygodnie po wakacjach jest ono męczące, ale jeśli masz codziennie na rano, to szybko poranne wstawanie staje się nawykiem.
UWAŻAJ NA LEKCJACH
Ważne jest, aby skoncentrować się i unikać rozpraszania uwagi, gdy nauczyciel mówi. Ćwicz aktywne słuchanie, koncentrując się na tym, co się mówi, i robiąc notatki własnymi słowami. Pomoże to upewnić się, że słyszysz i rozumiesz, to co przerabiasz w klasie.
UNIKAJ RZECZY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ROZPROSZYĆ
Rozproszenia są wszędzie - od telefonów komórkowych, mediów społecznościowych po znajomych. Bądź świadomy tego, co cię rozprasza w klasie i unikaj tych zakłóceń. Staraj się nie siedzieć obok znajomych, jeśli wiesz, że będą cię rozpraszać. Wyłączenie telefonu komórkowego pomoże również upewnić się, że zwracasz uwagę na swojego nauczyciela.
ZRÓB ROZPISKĘ RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ
Tworząc rozpiskę, spójrz na listę wymagań i zastanów się, co należy opanować. Pomyśl o rodzajach pytań, które będą na teście i tematach, które zostaną poruszone, abyś wiedział, na czym powinieneś się skupić. Określ konkretne cele dla każdej sesji uczenia się, na przykład, ile tematów chcesz przerobić.
PRZEGLĄDAJ NOTATKI Z LEKCJI KAŻDEGO WIECZORU
Po szkole przejrzyj notatki z zajęć i rozpisz je. Przeglądanie notatek pomaga przenieść materiał wyniesiony z pamięci krótkotrwałej do pamięci długoterminowej, co pomoże następnym razem, gdy będziesz mieć duży test. Zrób z tego prawdziwy nawyk, przejrzyj co zanotowałeś lub chociaż przekartkuj notatki.
WYZNACZ MIEJSCE PRACY
Najlepsze miejsce do nauki to takie, które jest ciche, dobrze oświetlone i znajduje się w strefie o małym natężeniu ruchu. Upewnij się, że jest wolne miejsce do nauki i pisania. Potrzeby każdego są inne, dlatego ważne jest, aby znaleźć miejsce, które będzie dla Ciebie odpowiednie. Najlepiej już od dziecka mieć wyznaczone, dobrze oświetlone miejsce w swoim pokoju, najlepiej biurko - biurka dla dzieci. Potem możesz dodać jakieś miejsce na zewnątrz, w którym lubisz się uczyć. Dobrze, żeby to było jedno, maksymalnie dwa Twoje miejsca - np kawiarnia w której dobrze się czujesz i masz w niej swój ulubiony kącik, lub biblioteka której atmosfera Ci odpowiada - koszykowa.
UCZ SIĘ PARTIAMI
Na każde 30 minut nauki, zrób krótką 10-15 minutową przerwę, aby się naładować. Krótkie sesje nauki są bardziej efektywne i pomagają maksymalnie wykorzystać czas. Nie martw się, że marnujesz czas, po każdej dziesięciominutowej przerwie informacje bedą się szybciej przyswajać.
UPRASZCZAJ SWOJE NOTATKI
Spraw, aby nauka była mniej przytłaczająca, skracając notatki z zajęć. Zakreśl lub podkreśl słowa kluczowe. Twórz pomoce wizualne, takie jak wykresy, ilustracje, mapy myśli lub osie czasu, aby organizować i upraszczać informacje oraz pomagać w lepszym zapamiętywaniu.
Ucz się mądrze, ale nie ciężko. Umiejętność skutecznego uczenia się to umiejętność, która przyniesie ci korzyści na całe życie. Rozwijanie skutecznych technik uczenia się wymaga dużo czasu i cierpliwości. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, będziesz na dobrej drodze, aby dowiedzieć się, który rodzaj nauki jest dla Ciebie najlepszy - dzięki czemu możesz odrzucić swój kolejny test w parku!