Promocje
Flex Deck Compact White
Flex Deck Compact White

500,00 zł

Cena regularna: 1 439,00 zł

szt.
Produkt dnia
Moll SPRINTER biurko
Moll SPRINTER biurko

1 690,00 zł

szt.
Moll SPRINTER COMPACT biurko
Moll SPRINTER COMPACT biurko

1 590,00 zł

szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
10 ciekawostek o kręgosłupie
10 ciekawostek o kręgosłupie

10 ciekawostek o Twoim kręgosłupie

Twój rdzeń kręgowy jest jak żywe rozszerzenie twojego mózgu biegnące przez kręgosłup. To także jedna z najważniejszych części ludzkiego ciała. Służy on łączeniu mózgu z ciałem i wysyłaniu wszystkich istotnych sygnałów nerwowych, które pozwalają robić wszystko, od podnoszenia długopisu do przechodzenia z pokoju do pokoju. Oto 10 najciekawszych faktów dotyczących tej niesamowitej części ciała.

Rysunek kręgosłupa

 1. Jest częścią centralnego systemu nerwowego

  Mózg i rdzeń kręgowy tworzą centralny układ nerwowy. Mózg jest odpowiedzialny za myśli, interpretacje środowiska zewnętrznego przez nasze zmysły oraz na nasze ruchy fizyczne. Rdzeń kręgowy jest głównym źródłem komunikacji między ciałem a mózgiem. Dlatego uszkodzenia rdzenia kręgowego zakłócają informacje między mózgiem a innymi częściami ciała.

 

 1. Jest jak Internet sygnałów nerwowych


  Rdzeń kręgowy to nie jeden sznur, ale wiązka nerwów wysyłająca i odbierająca ogromną ilość sygnałów z całego ciała. Zaczyna się u podstawy twojego mózgu, biegnie wzdłuż kręgosłupa i kończy się między twoim pierwszym a drugim kręgiem lędźwiowym, w dolnej części pleców. Działa nie tylko jako droga dla wszystkich sygnałów nerwowych przemieszczających się między mózgiem a ciałem, gdyż wiele receptorów bólu i innych bodźców komunikuje się z rdzeniem kręgowym przez nerwy obwodowe. Te małe włókniste nerwy są w całym ciele i wysyłają stałą komunikację z całego ciała do mózgu. Rdzeń kręgowy jest centralnym ośrodkiem tych sygnałów nerwowych.

   

 2. Kontroluje zarówno dobrowolne, jak i niezależne ruchy mięśni.

  Rdzeń kręgowy odpowiada za przekazywanie sygnałów nerwowych, które kontrolują nie tylko dobrowolne ruchy, takie jak podnoszenie łyżki lub otwieranie drzwi, ale także mimowolne ruchy (wykonane bez twojej świadomej decyzji) przepony, jelit i pęcherza.

   

 3. Jest mniejszy niż sądzisz

  Możesz wywnioskować, że rdzeń kręgowy jest bardzo gruby, ze względu na pełnienie tak ważnej funkcji w ludzkim ciele. Jednak wykonuje swoją pracę w niewielkiej ilości fizycznej przestrzeni, od prawie 1 do 1,5 cm średnicy.

   

 4. Mózg i rdzeń kręgowy ma zarówno istotę białą, jak i szarą, tyle że w różnych miejscach

  Mózg i rdzeń kręgowy zawierają ten sam niezbędny materiał, ale rozmieszczony inaczej. W mózgu istota szara zawiera zewnętrzną część fizycznego materiału mózgu. W rdzeniu kręgowym istota szara znajduje się w wewnętrznej części rdzenia. Szara materia jest akumulacją neuronów, które mają funkcję motoryczną lub sensoryczną. Biała istota zawiera „okablowanie” do komunikacji między mózgiem a innymi strukturami.

   

 5. Przestaje rosnąć, gdy masz pięć lat

  Rdzeń kręgowy ulega znacznemu wzrostowi w ciągu pierwszych czterech do pięciu lat, do około 40 lub 50 centymetrów długości, ale od tego czasu przestaje już rosnąć. Twoje ciało rośnie więc jak gdyby wokół kręgosłupa, który pozostaje dokładnie tak długi, jak w wieku pięciu lat.

   

 6. Przebiega przez 33 osobne kręgi

  Pomiędzy tymi wszystkimi kręgami znajdują się małe szczeliny, jednak na tyle duże, by Twój rdzeń kręgowy miał miejsce na przejście.

   

 7. Technologia pozwala sparaliżowanym osobom odzyskać możliwość poruszania kończynami

  Od implantów elektrycznych po nowe sposoby przekierowywania sygnałów mózgowych - naukowcy przekraczają kolejne granice technologii i pracują nad nowymi fascynującymi sposobami pomocy osobom z uszkodzeniami rdzenia kręgowego w odzyskaniu możliwości poruszania sparaliżowanymi kończynami. To rewolucja, w której maszyny wykonują pracę nieprawidłowo działających części ciała.

  Rysunek bólu pleców 

 8. Ból pleców jest jednym z najczęstszych powodów wizyty u lekarza

  W rzeczywistości około 80% Amerykanów będzie cierpieć z powodu tego stanu w pewnym momencie swojego życia. W Polsce ta sytuacja wygląda podobnie. Coraz więcej osób w młodym wieku dotyka ból kręgosłupa, uczniowie nie mogą stać np w autobusie, bo bolą ich plecy, a skolioza jest powszechnym zjawiskiem nawet u dzieci uprawiających sport.

   

 9. Chrząstka może się rozszerzać i kurczyć.

  Jeśli grawitacja zostanie usunięta (na przykład w podróżach kosmicznych), osoba może wrócić na ziemię wyższą niż wtedy, gdy ją opuściła. Przyciąganie grawitacyjne w naszych ciałach przez lata kurczy chrząstkę, co powoduje, że w miarę starzenia się zmniejszamy jej wzrost.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl