Produkt dnia
Moll SPRINTER biurko
Moll SPRINTER biurko

1 690,00 zł

szt.
Moll SPRINTER COMPACT biurko
Moll SPRINTER COMPACT biurko

1 590,00 zł

szt.
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Efektywna nauka w dziesięciu krokach
Efektywna nauka w dziesięciu krokach

Efektywna nauka w dziesięciu krokach

Czy pracy domowej odrabianej przez Twoje dziecko towarzyszy więcej narzekania, niż rzeczywistej pracy? To jeden z bardziej prawdopodobnych scenariuszy. Większość dzieci skupia swoją uwagę na stu innych, niepotrzebnych rzeczach niż na tym, co w danej chwili powinno być najważniejsze. Twoje dziecko jest rozproszone, a Ty po wielu próbach zachęcenia go do nauki- sfrustrowany.

Nie jest to jednak sytuacja, której nie można zmienić. Istnieje bowiem wiele rozwiązań, dzięki którym nauka Twojego dziecka będzie przynosiła większe efekty, a przyswajanie informacji stanie się dla niego łatwiejsze i szybsze, co również odciąży Cię od notorycznego pilnowania dziecka i stawania na głowie w celu skupienia jego uwagi na pracy domowej.

Jeśli dziecko nie rozwija umiejętności uczenia się, nauka może stać się dla niego czymś, czego będzie chciało za wszelką cenę uniknąć, zamiast podjąć próby podjęcia wyzwania.

Jeśli jednak opracuje z pomocą rodziców strategię, dzięki której będzie w stanie uczyć się efektywniej, będzie w stanie wykorzystać te umiejętności w wielu innych sytuacjach życiowych.

Jak więc możemy pomóc naszym dzieciom w rozwijaniu umiejętności skutecznego uczenia się?

 

 

1. Naucz dziecko metody prób i błędów.

Dzieci często się zniechęcają, jeśli czegoś nie rozumieją za pierwszym razem, dlatego zadaniem rodzica jest zachęcanie ich do kontynuowania prób. Dzieci muszą zrozumieć, że większość ludzi musi cały czas ćwiczyć, gdy uczy się czegoś nowego, żeby doskonalić swoje możliwości. Im coś jest trudniejsze, tym większą staje się okazją do nauki. Praktyka czyni mistrza.
Biurkamoll - Z jak Zosia

 

2. Pokaż, że porażka jest czymś naturalnym.

Niektóre dzieci boją się porażki tak bardzo, że gdy coś idzie nie po ich myśli, wycofują się zamiast podjąć kolejną próbę. Może to prowadzić do sytuacji, w której dziecko unika uczenia się, na przykład przez bierne uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Ważne jest, aby nauczyć dziecko, że porażka nie jest końcem świata, a każde niepowodzenie jest okazją do odkrywania nowych strategii efektywnej nauki. Dziecko, które uczy się skutecznie, jest dumne ze swoich porażek i tego, jak je przezwyciężyli. Stwórz środowisko, w którym Twoje dziecko będzie mogło otwarcie rozmawiać o tym, z czym się boryka, abyś mógł wraz z nim popracować nad znalezieniem sposobów na pokonanie problemu.

 

3. Pomóż w znalezieniu odpowiedniego stylu uczenia się.

Uczenie się nie jest czymś uniwersalnym, nie ma jednej skutecznej metody, która odpowiadałaby każdemu. Możesz pomóc swojemu dziecku uczyć się bardziej efektywnie, pomagając mu ustalić najwygodniejszą dla niego strategię uczenia się, która sprawdzi się najlepiej. U niektórych dzieci sprawdza się przepisywanie konkretnych informacji wiele razy. Inne zaś lepiej przyswajają daną informację poprzez śpiewanie jej, wymyślanie na jej temat rymowanek albo rozrysowując ją na kartce. Skuteczne uczenie się to rozumienie, badanie i odkrywanie, która strategia dla Twojego dziecka jest najlepsza. Nauczyciele nieustannie pracują, aby pomóc dzieciom odkryć strategie, które działają na ich korzyść. To, co możesz zrobić jako rodzic, to pomóc dziecku zdobyć motywację do eksplorowania i eksperymentowania ze strategiami, które mu się przedstawi.

 

4. Unikaj porównań.

Wszyscy chcemy wiedzieć, jak dobrze radzą sobie nasze dzieci w porównaniu do swoich rówieśników, ale ważne jest, aby tego nie wykorzystywać. Jeśli dziecko przyzwyczai się do patrzenia na tych, którzy zrobili mniej niż oni, aby budować poczucie własnej wartości, mogą poczuć się odrzuceni, jeśli ktoś inny radzi sobie lepiej. Zamiast porównywać swoje dziecko z resztą klasy, przyzwyczajaj się do mierzenia go względem własnego postępu. To oznacza, że zamiast pytać dziecko, jak jego oceny wypadają na tle klasy, powinieneś pytać je, jak jego nowe oceny wyglądają przy tych starych. Koncentruj się na rozwoju i postępach dziecka, a nie na tym, czy są najlepsi.

 

 

5. Przekaż dziecku swój entuzjazm do nauki.

Entuzjazm potrafi szybko gasnąć, zwłaszcza gdy chodzi o uczenie się nowych rzeczy. Jeśli twoje dziecko widzi, że masz pozytywne nastawienie do nauki, prawdopodobnie spróbuje podejść do niej tak samo, jak Ty. Niezależnie od tego, jakiego przedmiotu to ma dotyczyć, pomóż dziecku przekonać się, że nauka niesie za sobą wiele niesamowitych i ciekawych odkryć. Wykorzystuj każdą okazję aby odkryć z nim nowe rzeczy. Gdy Twoje dziecko widzi radość i ekscytację, jaką wnosi do Twojego życia nauka nowych rzeczy, zacznie patrzeć na to tak samo.
Biurkamoll - ojciec z córką Melanią

 

6. Skup się nie na wynikach, a na tym, czego Twoje dziecko się uczy.

Zamiast pytać dziecko tuż po jego przyjściu do domu, jak poszedł mu sprawdzian, spytaj, czego się dziś nauczył. Wyniki są istotne, jednak niech nie staną się głównym obiektem Twojego zainteresowania w związku z nauką Twojego dziecka. Skupienie na jego nauce pomoże mu w uświadomieniu sobie, że uczy się przede wszystkim dla siebie, a nie dla ocen. Pokażesz mu w ten sposób również, że bardziej przejmujesz się nim, a nie jego wynikami. Ponadto, dasz mu możliwość przekazania swoimi słowami, czego dowiedział się na lekcji, co pomoże mu w utrwaleniu wiadomości.

 

7. Pokaż dziecku, jak ważna jest organizacja.

Pomagając swojemu dziecku w porządkowaniu swojego biurka, książek i papierów, pomożesz mu zmotywować się do nauki. Brak organizacji jest typowy dla dzieci w wieku szkolnym, jednak przyczynia się również do tego, że Twoje dziecko czuje się przemęczone. To sprawia, że spędzają więcej czasu na frustrowaniu się, niż na nauce. Bądź cierpliwy w pomaganiu swojemu dziecku organizować czas i naukę. To sprawi, że będzie wiedział, że wszystko jest pod kontrolą, nie ma o co się martwić, a co za tym idzie, może się spokojnie uczyć i, przede wszystkim, czuć się do tego zmotywowanym.
Biurkamoll - chłopiec rysujący na biurku

 

8. Staraj skupiać się na zainteresowaniach Twojego dziecka.

Kiedy nauka angażuje dziecko w dziedziny i przedmioty, które znajdują się w centrum jego zainteresowań zainteresowania, nauka staje się zabawą, a dzieci angażują się w naukę. Jeśli naprawdę chcesz pomóc swojemu dziecku stać się dobrym uczniem, zachęć go do odkrywania tematów i zagadnień, które go fascynują. Jeśli lubi dinozaury, pomóż mu znaleźć interesujące i ciekawe książki i opowieści o nich. Następnie rzuć mu wyzwanie, aby zidentyfikować jego pięć ulubionych dinozaurów i wyjaśnij, dlaczego wybrał każdy z nich, a także poproś, by opowiedział Ci coś o nich.

 

8. Skupiaj się na największych zaletach Twojego dziecka.

Skupianie się na mocnych stronach pociechy może być trudne, kiedy Twoje dziecko ma problemy z nauką. Jednak poświęcanie uwagi zaletom sprzyja rozwojowi emocjonalnemu i naukowemu Twojego dziecka. Skupianie się na słabościach dziecka nie prowadzi do niczego prócz konfliktów, stresu i wewnętrznej frustracji Twojego dziecka oraz Twojej. Zwracanie uwagi na mocne strony sprzyja poczuciu motywacji. Jeśli wytykasz błędy dziecka, gasisz jego zapał oraz chęć nauki czegokolwiek. Nie poszedł mu sprawdzian z matematyki? Prócz zasugerowania pomocy w tym przedmiocie, nie zapomnij mu pogratulować dobrego wyniku ze sprawdzianu z innej dziedziny.

 

10. Udowodnij, że każdy dzień jest dobry na naukę.

Każdy dzień jest idealny na naukę- to może brzmieć jak przesada, jednak nią nie jest, jeśli się za to odpowiednio weźmiesz. Jeśli to możliwe, pomóż dziecku odkrywać świat wokół niego, zadawaj pytania i łącz fakty. Pomóż mu w kategoryzowaniu zagadnień, naucz krytycznego myślenia i pozwól samodzielnie ocenić, jakie jest jego stanowisko w danej dziedzinie. Takie podejście do nauki sprawi, że Twoje dziecko poczuje się zmotywowane do czerpania większej ilości materiału w szkole, w domu i na świecie. Pozwól dziecku chłonąć wiedzę w taki sposób, w jakim będzie czuł się najlepiej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl